Mrs Darlington
Mrs Darlington's Passionfruit Pavlova
En tropisk och somrig pavlova med passionsfruktscurd, vispgrädde och färsk mango – perfekt som avslutning på en festmåltid.
Originalrecept från Mrs Darlington. Detta recept har konverterats och översatts till svenska av GastronomiLeverantören. Du hittar originalreceptet här
Receptanteckningar:
Perfekt att förbereda dagen innan – pavlovan blir krispig utanpå och seg inuti om den får svalna långsamt.

Ingredienser:
- 2 st färska mango, skurna i bitar
- 2 st passionsfrukter
- 1 burk Mrs Darlington's Passionfruit Curd
- 3 st äggvitor
- 175 g strösocker
- 2,8 dl vispgrädde, vispad
Instruktioner
Sätt ugnen på 160°C (140°C varmluft). Markera ut en cirkel, ca 20 cm i diameter, på ett bakplåtspapper och placera det på en plåt.
Vispa äggvitorna till mjuka toppar med elvisp. Tillsätt 1 tsk socker i taget och vispa i ytterligare 2 minuter mellan varje tillsättning. Fortsätt tills allt socker är inarbetat och marängen är glansig och fast.
Bred ut marängsmeten på cirkeln och bygg upp kanterna lite.
Grädda i ugnen i 1 timme. Stäng sedan av ugnen och låt pavlovan svalna helt i ugnen – gärna över natten.
Bred passionsfruktscurden över marängbottnen och toppa med vispad grädde.
Lägg på mangobitar och ringla över juice och frön från passionsfrukterna.
Servera och njut!
